Suwmiarka – elektroniczna czy analogowa?

Wśród niezliczonych przyrządów pomiarowych suwmiarki są zdecydowanie tymi najbardziej rozpoznawalnymi. Każdy doskonale wie, jak takie urządzenie wygląda, nie każdy jednak potrafi się nim prawidłowo posługiwać. Jest to, bowiem sprzęt bardzo delikatny i jeżeli zależy nam na prawidłowym pomiarze, dokładnym i niezafałszowanym, to musimy przejść odpowiednie szkolenie.

Suwmiarka elektroniczna wyposażona jest w cyfrowy wyświetlacz, na którym jak na tacy mamy podane wyniki pomiarów – jej wadą jest jednak znaczna czułość na nacisk – można powiedzieć, że jeden pomiar wykonany przez kilka osób przyniesie kilka nieznacznie różniących się od siebie wyników.

Suwmiarka analogowa natomiast wyposażona jest w podziałkę kreskową na prowadnicy i noniusza na suwaku – w tym przypadku trzeba wiedzieć jak odczytywać wyniki, bo nie jest to tak oczywiste jakby się mogło wydawać. Trzeba również pamiętać o tym, że aby pomiary były wiarygodne urządzenie to należy regularnie kalibrować.

Suwmiarki są wykorzystywane w każdym niemalże przemyśle jednak nie ulega wątpliwości, ze przyda się też w warunkach domowych przy pracach w garażu czy warsztacie. Wśród najbardziej znanych firm produkujących te urządzenia są min. LIMIT, VIS czy SATA.