Outsourcing usług IT dla małych i średnich firm

Zagadnienia outsourcingu są poruszane w wielu firmach – nie tylko tych działających bezpośrednio z nowymi technologiami informatycznymi. Outsourcing IT to nic innego, jak działania pozwalające na wdrażanie w przedsiębiorstwie aplikacji, budowanie projektów, a także zarządzanie infrastrukturą sieciową przez zewnętrzną firmę lub konkretne osoby. Można powiedzieć, że outsourcing IT firmy to po prostu współpraca z zewnętrznymi usługodawcami, którzy realizują różnego rodzaju zagadnienia związane z branżą IT dla przedsiębiorców.

Outsourcing IT dla firm – na czym to polega i kto powinien zdecydować się na takie wsparcie?

Jeśli chodzi o outsourcing IT w firmie, warto dodać, że najczęściej dotyczy on małych i średnich firm. Dlaczego? Otóż w stosunkowo niewielkich przedsiębiorstwach utworzenie nowego działu IT, w którym będzie znajdować się szerokie grono specjalistów, byłoby po prostu nieopłacalne. Znacznie lepszą opcją jest outsourcing usług IT, które finalnie będą znacznie tańsze, aniżeli uruchomienie całego działu w firmie. Podstawowe obszary wsparcia w ramach outsourcingu IT, to:

  • dbałość o bezpieczeństwo sieciowe firmy,
  • pełne wsparcie techniczne w razie usterek,
  • tworzenie kopii zapasowych danych,
  • rozwiązywanie problemów ze sprzętem i siecią,
  • pomoc we wdrażaniu nowych projektów, oprogramowania, aplikacji,
  • tworzenie i aktualizacja stron www.

To oczywiście nie wszystkie kwestie, jakie są poruszane w ramach outsourcingu IT. W Polsce wiele małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z tej formy współpracy z zewnętrznymi dostawcami usług. Co ciekawe, możliwy jest też outsourcing pracowników IT – dzięki temu można pozyskać dodatkowych specjalistów bez konieczności ich zatrudnienia na stałe – na etat.

Jak wybrać najkorzystniejsze usługi outsourcingu IT?

Aby móc w pełni korzystać z funkcjonalności rozwiązań, jakie oferuje outsourcing IT, warto wybrać rzetelną firmę zewnętrzną, która dostarczy niezbędne oprogramowanie, będzie zarządzać siecią, ale także udostępni wykwalifikowanych pracowników – to przyda się podczas wdrażania nowych projektów informatycznych w firmie, np. pomoc programisty.

W ramach outsourcingu usług IT, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na:

  • kompleksowy audyt bezpieczeństwa IT w firmie,
  • stały monitoring sieci,
  • wsparcie i szybkie reagowanie na zgłoszenia serwisowe,
  • ogólną administrację sieci i serwerów.

W dzisiejszych czasach wsparcie informatyczne jest bardzo ważne, dlatego, jeśli nie możesz pozwolić sobie na inwestycję we własny dział IT, koniecznie zastanów się nad outsourcingiem IT. To wygodne rozwiązanie, z którego warto korzystać, aby zwiększyć możliwości swojego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing IT dla firm?

Jest wiele powodów, dla których warto wybrać outsourcing IT firmy, szczególnie w przypadku małego i średniego przedsiębiorstwa. Takie działania to przede wszystkim:

  • Większe możliwości rozwoju firmy – outsourcing usług IT pozwala na szybsze wdrażanie działań marketingowych przez podmioty zewnętrzne, co pozwala na skoncentrowanie się na istotnych aspektach rozwojowych firmy.
  • Znaczne obniżenie kosztów prowadzenia działalności – decydując się na outsourcing IT firmy.
  • Dostęp do szerokiego zakresu usług zewnętrznych – wybierając outsourcing pracowników IT lub usług, możesz szybko rozwiązywać nie tylko problemy z siecią, ale także sprawniej wdrażać oprogramowanie, zarządzać sprzętem czy nawet tworzyć nowe projekty technologicznie z udziałem wykwalifikowanych specjalistów IT.
  • Poprawa wydajności pracy przedsiębiorstwa – w małych firmach nie ma czasu na rozdzielanie obowiązków pomiędzy pracowników, dlatego lepiej wybrać outsourcing IT. Zewnętrzna firma specjalizująca się pracami informatycznymi zapewni Twojej firmie 100% wsparcie techniczne, a TY i inni pracownicy skupicie się na swojej pracy.

Podsumowując – outsourcing usług IT, a nawet pracowników to doskonała szansa dla małych i średnich przedsiębiorców na przyśpieszenie rozwoju, a także na ograniczenie codziennych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.